Dôležité informácie

na jednom mieste

21.júna 2024, 12:00


Tatranská Šelma 2024

(Virtual Race & Community Run)

Formát pretekov Tatranská Šelma je dočasne zmenený do virtuálnej formy. Čo to znamená?

Trate môžete absolvovať podľa svojho voľného času, ideálnych podmienok, s kamarátmi, self-support...

Dosiahnuté časy sa vyhodnotia cez segment Vertical a Ultra na aplikácii Strava. S prižmúrením oka zakceptujeme aj zaslanie/zdokladovanie času mailom. 

Prihlasovanie je možné počas celého 3-mesačného obdobia Virtual Race (28.6. - 28.9.2024). 

Registrácia je zdarma.

V pôvodných termínoch pridáme aj populárny "Community Run" - Vertical 27.7. a Ultra 17.8.2024.

Viac sa dozviete v Propozíciách.

Pokiaľ sa neuvidíme niekde na trati, tak určite dorazte na vyhodnotenie a afterku v Tatranskej Lomnici

1.septembra 2022, 12:00

Rekapitulácia (2011 - 2022)
Po FINIŠI bežcov na Slavkáči a v Ždiari po Ultra zvyčajne nasleduje hneď ŠTART plánovania ďalšieho ročníka. Tento rok tomu tak nebude. Organizačný tím končí a budeme sa snažiť nájsť adekvátnu náhradu v pokračovaní tejto tradície - súťažný vysokohorský beh v Tatrách!

Dvadsať ročníkov (11x Slavkáč + 9x Magistrála) rýchlo ubehlo a Tatranská Šelma je v najlepšej kondícii. Od začiatku pretekov sa zúčastnilo viac ako 4000 bežcov z 36 krajín. Aktuálny záujem o štart násobne prevyšuje limit a kapacitu. Ďakujeme všetkým sponzorom a partnerom za prejavenú podporu. 

Veríme, že v roku 2023 bude úspech Tatranskej šelmy pokračovať. 

28.augusta 2022, 11:00

Tatranská Šelma Ultra 2022 - race recap

Tri týždne po Slavkáči majú v Tatrách vysokohorskí bežci na programe Magistrálu. Ako býva zvykom, záujem o preteky násobne prevyšuje stanovený limit dvesto bežcov - tentokrát zo šiestich štátov. Tento rok predpoveď počasia na absolvovanie celej trasy veľmi nenahrávala. Aby sme aspoň trochu eliminovali nebezpečenstvo búrok, jedinou zmenou bol štart posunutý pol hodinu skôr o 7:00. Hromobitie v priebehu dňa prišlo a koniec pretekov bol pre organizátorov a bežcov náročnejší než obvykle. Poďme však postupne ku priebehu...

V mimoriadne teplých podmienkach vyštartovalo z Troch studničiek necelých 200 bežcov. Ráno o siedmej bolo na Sliezskom Dome 19 stupňov a teda bolo jasné, že plánované ambície bežcov sú sťažené. Najmenej bežcov v histórii úspešne prebehlo cez časové limity na Sliezskom Dome a Hrebienku, z ktorého pokračovalo len 87 bežcov! Búrkové línie od rána Vysoké Tatry obchádzali ale poobede sa už začali kumulovať a predpoveď neveštila nič dobré. Preteky boli neskôr zastavené. Iba trinásť najrýchlejších stihlo pribehnúť do cieľa. Ostatní boli stopnutí na Skalnatom plese a na Chate pri Zelenom plese. Za krátky čas začala aktívna blesková činnosť, ktorá trvala skoro dve hodiny. Výsledky teda boli započítavané postupne z cieľa, z Brnčalky a Skalnatého plesa v poradí, ako na tieto miesta bežci dobehli.

Najväčší adept na víťazstvo bol držiteľ traťového rekordu (5:23h - 2018) Čech Tomáš Maceček, ktorý od prvých kilometrov diktoval tempo a neskôr vyhral za 5:44h. Druhí v poradí pribehli spoločne Gabriel Kňaze a Michal Weiss (prvý veterán) v čase 6:06h. Spoločnosť na bedni im robil Nikola Ivanov (6:14h). Ďalší najrýchlejší: Gašpárek, Komraus, Židek, Němec.

Medzi ženami nemala konkurenciu Češka Petra Ševčíková, ktorá už na Sliezskom mala náskok necelých 15 minút. V ťažkých podmienkach atakovala rekord a vyhrala za 6:33h, v celkovom poradí 5.! Poradie na ďalších miestach bolo veľmi zaujímavé a celé preteky sa to miešalo. Nakoniec bol len minimálny rozdiel medzi 2-8. miestom. Na Brnčalku dobehli v poradí: Ploščicová, Wylezalek, Poláčková, Dvoršťáková, Ďurášová, Mihálová. Každoročne sú vyhodnotení najlepší siedmi z hlavnej kategórie mužov a žien celkovo, plus päť najrýchlejších veteránov.

Náročná trasa v krásnom prostredí a taktiež bohatá tombola a následná afterparty robí z tejto akcie veľmi obľúbenú, za čo sme samozrejme radi. Z pozície organizátorov aj tento ročník hodnotíme veľmi úspešne. Bezpečnosť a zdravie účastníkov bola aj v tomto roku na prvom mieste a nikomu sa nič vážne nestalo. Ďakujeme všetkým za priazeň, dobrovoľníkom za ochotu a partnerom za podporu: Dynafit, Salewa, Sport Rysy, Mesto Vysoké Tatry, Prešovský samosprávny kraj, Tatranský národný park a množstvo ostatných.

7.augusta 2022, 20:00

11° Tatranská Šelma Vertical 2022 - race recap

Tento rok aj v Tatrách od začiatku letnej sezóny panovalo krásne, suché, teplé a stabilné počasie. Lenže v strede leta a v horách je to s predpoveďou vždy tak trochu vabank. A ako na truc v poslednú júlovú sobotu, v deň behu na Slavkáč, počasie nezahralo do karát organizátorom ani bežcom. Umiestnenie cieľa je dosť neštandardné a v kritických chvíľach tam nie je sa kde ukryť. Slavkovský štít je výrazný vrchol a chodník naň ide po ostrom hrebeni už od úpätia lesa. A na bezpečný výstup a zostup je potrebné pre posledných bežcov počítať aspoň 3 hodiny. Žiaľ predpoveď počasia a blížiaca sa búrková činnosť hrala opäť v neprospech. Bezpečnosť však musí ísť do popredia a preto trasa bola skrátená s cieľom na Maximiliánke. Napokon Horská služba zasahovať nemusela a preteky sa zaobišli bez zranení.

Vertical sa zmenil na šprint s dĺžkou 3,3km a cca +500m (z pôvodných 7km/+1400m). Vyhral ho dlhoročne najrýchlejší Jozef Hlavčo za 21:11. V tesnom závese nasledoval Andrej Paulen a Poliak Marcin Rzeszotko. Vynikol tiež štvrtý a vekom ešte junior Robo Judiak. Medzi ženami dobehla ako prvá Poľka Katarzyna Fraczysta za 28:51. Na bedni ju doplnili Janka Kuzmová a Maďarka Borbala Lantos. Veteránsky víťazný čas 22:58 dosiahol už viacnásobný víťaz Ján Ďurmek. Za ním sa zoradila silná štvorica Poliakov: Jaworski, Biernawski, Atanasow, Grudzien.

Ako však býva zvykom, vyhlásených bolo 7 najrýchlejších v kategórii Muži aj Ženy a taktiež 5 najrýchlejších veteránov. 25 tombolových cien vyhrali bežci, ktorí dobehli do cieľa v násobku č.8 do limitu 200 bežcov.

Z 11-ich ročníkov sa nepodarilo umiestniť cieľ na vrchol Slavkovského štítu vo výške 2452mnm spolu štyrikrát. Určite lepšie vyhliadky na stabilnejšie počasie má koniec augusta, príp. babie leto. Zmena organizácie a termínu je preto na mieste. Záujem o tieto preteky, počtom násobne prevyšujúce kapacitu a limit bežcov, nás prinúti udržať tradíciu tohto skvelého podujatia a budeme hľadať najvhodnejší spôsob ako ďalej.

Ďakujeme všetkým za priazeň a sponzorom za podporu: Dynafit, Salewa, Sportrysy, Mesto Vysoké Tatry a Prešovský samosprávny kraj a množstvo ostatných. 

Vidíme sa o už o dva týždne, 20.8.2022 na tatranskej "Magistrále" na trati Ultra. 

28.júla 2022, 20:00


Milí pretekári,

Dlho očakávaný beh na Slavkáč je za dverami. Prosíme, venujte pozornosť nasledujúcim bodom. V niektorých prípadoch sa jedná o *zmeny v programe! Všetko ostatné nájdete v Propozíciach.

REGISTRÁCIA

Lehota na zmeny v registrácii a na štartovnej listine uplynula a nie je to možné vykonať ani na mieste v deň štartu.

*PREZENTÁCIA

Prezentácia v sobotu ráno je limitovaná krátkosťou času. Využite možnosť si prevziať štartovné číslo už v piatok večer od 18:00 do 20:00 v Huschwai Cafe (vedľa CENTRAL Restaurant, 100m od pôvodného Švajčiarského Domu).

POČASIE / TRAŤ

Na základe odporúčaní a po dohode s Horskou službou môže organizátor rozhodnúť o skrátení, dokonca zrušení pretekov a to aj v čase oficiálneho štartu, či počas samotných pretekov. To platí hlavne v prípade výskytu búrok v okolí, príp. iných život a zdravie ohrozujúcich okolností. V tom prípade z dôvodu povolení nie je možné zmeniť čas ani termín pretekov a to bez náhrady.

OBČERSTVENIE / CIEĽ

V cieli dostane každý bežec pol litra tekutín a tyčinku. Oficiálny program tu končí a každý absolvuje zostup podľa svojich schopností bez asistencie.

*VÍŤAZI / CENY

Oficiálne vyhlásenie výsledkov nebude. Víťazi (TOP7 - Muži, TOP7 - Ženy, TOP5 - M40) si po návrate do Starého Smokovca prevezmú ceny v Huschwai Cafe o 11:00 (cca 300m od miesta štartu), kde sa urobia fotky.

*TOMBOLA

V tombole je pripravených 25 cien, ktoré vyhrajú bežci, ktorí dobehnú do cieľa v násobkoch č.8. Prvý výherca bude 8. v celkovom poradí, následne 16., 24., 32., a tak to bude pokračovať až do 200. V cieli dostanú výhercovia špeciálny predmet, ktorým sa preukážu pri prevzatí tomboly po návrate do Starého Smokovca v vHuschwai Cafe o 11:00 (cca 300m od miesta štartu).

TANAP / ČISTOTA

Preteky sa nachádzajú na území Tatranského Národného Parku s najvyšším stupňom ochrany. Myslite nato počas pohybu a prispôsobte tomu svoje správanie. Platí zákaz skracovania chodníkov, používania hlasových prostriedkov a vyhadzovania odpadkov!

COVID / BEZPEČNOSŤ / ZDRAVIE

V rámci zachovania všeobecného zdravia a kvôli opatreniam proti šíreniu COVID-19 doporučujeme si urobiť pred pretekmi test. V prípade akýchkoľvek príznakov ochorenia, prosíme svoju účasť vynechať. Taktiež myslite na svoje zdravie a nepreceňujte svoje schopnosti. Každý štartuje na vlastnú zodpovednosť!

*POVINNÁ VÝBAVA / ODPORÚČANIE

Výrazne odporúčame si vziať so sebou do cieľa 1) tričko na prezlečenie, 2) vetrovku proti dažďu, 3) alufóliu, 4) mobil (s číslom uvedeným v reg. formulári). 

AFTERKA

Tradične v SKI KLUBe ("u Straňáka") v Tatranskej Lomnici od 21:00.

30.marca 2022, 20:00

Ročník 2022  l  Hlavné zmeny & Registrácia 


Po 10 úspešných ročníkoch sme pristúpili ku malým zmenám.

1) Kvôli registrácii už nemusíte ponocovať! Prihlasovanie začína v piatok 1.4. ráno o 9:00. 

2) Kvôli častejším letným vrtochom počasia, priebeh Verticalu bude mať zmenený formát. Štart posunutý o hodinu skôr, na 7:00 platí pre Vertical aj pre Ultra. 

3) Limity na "Slavkáč" aj "Magistrálu" sú staro-nové: 1h 59min a 9h59min.

4)  Tombolu na Verticale vyhrajú bežci, ktorí dobehnú do cieľa v násobkoch č.8. Prvý výherca bude 8. v celkovom poradí, následne 16. a tak to bude pokračovať až do 200. Dokopy 25 cien bude pripravených na vertikálnej Tombole. Tombola na Ultra bude klasickou formou.

5) V Hoteli Magura je možné sa počas Ultra ubytovať minimálne na 2 noci (pia/sob/ned), prípadne viac.

...hlavné zmeny oproti minulosti nájdete nižšie a všetko podrobne už klasicky v Propozíciách.

Vertical - zmeny

Štart:
7:00 CET
Limit: 
1h 59min 
Vyhlásenie víťazov:
V cieli na vrchole SŠ (ihneď po dobehnutí prvých) 
Tombola: 
25 cien (v cieli automaticky násobky č.8)
- tzn. bežci v celkovom poradí 8., 16., ... 200.
Občerstvenie
V cieli každý jedlo a nápoj (obed dole už nebude)

Ultra - zmeny

Štart:
7:00 CET
Limit:
9h 59 min 
Vyhlásenie víťazov:
17:00 v Ždiari, pri Hoteli Magura
Ubytovanie:
len 2 noci (a viac)

- tzn. od piatku do nedele, príp. dlhšie 

17.augusta 2021, 16:00

COVID-19 OPATRENIA - DÔLEŽITÉ!

Nakoľko okres Poprad je odo dňa 16.8.2021 v oranžovom okrese (zaradený v stupni ostražitosti), podmienkou pre účasť na pretekoch je, že všetci účastníci budú v dobe začiatku hromadného podujatia disponovať negatívnym výsledkom RT-PCR alebo LAMP testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 48 hodín. 

Negatívny výsledok antigénového testu na ochorenie COVID-19 je možné nahradiť písomnými potvrdeniami (očkovací certifikát) o nasledovných skutočnostiach - pozri body a) - c) (aj pri uplatnení takýchto výnimiek ťa prosíme o ohľaduplnosť a odporúčame aj negatívny test):

a) osoba bola zaočkovaná 2.dávkou mRNA vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a uplynulo viac ako 14 dní

b) osoba bola zaočkovaná 1. dávkou vektorovej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a uplynulo viac ako 4 týždne

c) osoba je viac ako 14 dní po 1. dávke očkovania proti ochoreniu COVID-19 (mRNA alebo vektorovou vakcínou), ak bola prvá dávka očkovania podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.

Rovnaké opatrenia platia pre ubytovanie v Hoteli Magura. 

Ďakujeme za pochopenie.

5.augusta 2021, 20:00

10° Tatranská Šelma Vertical 2021 - race recap

Jubilejný Slavkáč ukázal silu prírody, keď preteky museli byť skrátené a to žiaľ iba na Maximiliánku (1530mnm). Vytrvalostný vertikál (7k/+1400m) sa zmenil na lesný šprint do kopca (3,5k/+500m).

Blížiaci sa front a hromy v diaľke rozhodli, a to doslova pár sekúnd pred štartom. Cieľ sa posunul na úroveň konca lesa, začínajúcej sa kosodreviny a ostrého skalnatého hrebeňa. Neskôr na radare boli zaznamenané blesky v okolí vrcholu Slavkovského štítu v čase cieľového limitu... Jedno je isté, z desiatich štartov sa podarilo bezpečne končiť na vrchole 7-krát a teda vertikálna šelma má úspešnosť ako najsilnejší tatranský čaj (70%).

Síce nikto z pretekárov sa tento rok nepochváli gýčovou fotkou z vrcholu, ale tí najlepší sa môžu aspoň svojím výsledkom a fotkou z bedne. V početnej kategórii mužov nad 40 rokov boli ocenení najrýchlejší piati "starci". Veteránsky hetrik si odniesol Ján Ďurmek (22:49), s náskokom pred dvoma Poliakmi - Zbygniew Jaworski (23:43) a Piotr Biernawski (24:12). Štvrtý dobehol Ľubo Juroš za 25:16 a piaty Marek Vidlička (26:24).

Asi najväčšia kvalita sa zišla medzi ženami a vyhlásené boli TOP7. Prvé tri miesta pobrali Poľky. Miska Witowska pridala už druhé víťazstvo v luxusnom čase 24:39. Druhá dobehla držiteľka traťového rekordu na normálnej trati Megi Krzeptowska (25:17) nasledovaná Iwonou Januszyk (25:45). Za pódiom sa zoradili Katka Lovrantová (26:47), Eszter Hortobágyiová (27:14), Rebeka Rizmanová (27:48) a Katarzyna Fraczysta (27:59). Ženská časť štartovného poľa sa každoročne zvyšuje. Tento rok z limitných 200 bežcov ich bola viac ako pätina.

Mená najrýchlejších mužov hlavnej kategórie sa posledné roky veľmi nemenia. Svoju dominanciu však potvrdil Jožo Hlavčo (20:56) a zvíťazil na všetkých desiatich ročníkoch! Druhý Andrej Paulen (21:16) a tretí Marcin Rzeszotko (21:36) musia ešte dotrénovať... Boj o cenné a ocenené štvrté a šieste miesto bolo v sekundách. Štvrtý bol nakoniec Matúš Danko (21:54), piaty Miro Hraško (21:57), šiesty Peter Ceniga (22:57) a siedmy Lukáš Martinka (23:02).

Akcie v horách sú nevyspytateľné, ale vždy bude prvoradá bezpečnosť a preto v nasledujúcom ročníku začneme novú dekádu "smokoveckého cezpoláku" tromi zmenami.

Štart posunieme o hodinu skôr na 7:00, časový limit na výsledkovú listinu bude 1h59min a vyhlásenie výsledkov bude hneď na vrchole! Kto rýchlo zbehne dole, môže si ešte šupnúť druhú fázu alebo deťom urobiť raňajky...

Ďakujeme všetkým za priazeň a sponzorom za podporu: Dynafit, Salewa, Mesto Vysoké Tatry, Prešovský samosprávny kraj, Sportrysy, InMountain Physio a množstvo ostatných.

GALÉRIA

3.apríla 2021, 12:00

Registrácia už len pre náhradníkov!

Z dôvodu naplnenia limitu 200+200 bežcov, registrácia bola ukončená. Vyplnením registračného formulára vás doplníme do Zoznamu náhradníkov. Pokiaľ sa niekto odhlási, budeme vás kontaktovať.

30.marca 2021, 9:00


Každý účastník VERTICAL + ULTRA obdrží bežecké tričko DYNAFIT v limitovanej edícii (aj v dámskej variante a farbe).

8.marca 2021, 17:00

10° Tatranská Šelma Vertical 2021

8° Tatranská Šelma Ultra 2021

V roku 2021 zatiaľ naplno počítame s organizáciou Tatranskej Šelmy Vertical & Ultra. Nejasnosti spojené s COVID obmedzeniami dáme vedieť s dostatočným predstihom. V prípade nemožnosti uskutočniť preteky štandardnou formou, pripravíme virtuálnu variantu. Limit pre jubilejný Slavkáč sme ponížili na rekreačný čas 1:59h a Magistrálu 9:59h. Príprava na kvalitný výsledok však trvá niekoľko mesiacov, takže pomaly treba vyhrabať spod snehu bežecké topánky a žiaľ začať opäť behať. 

Limit 200 Vertical + 200 Ultra bežcov sa nemení.

Registrácia začína ako obvykle na 1.apríl. 

10.augusta 2020, 20:00

Tatranská Šelma Vertical 2020 - race recap

Nebyť výnimky v r. 2013, mohlo to byť jubileum, okrúhly 10.ročník. Počasie to však asi nevedelo a zariadilo v deň tohtoročného "Slavkáča" dokonale bežecké a gýčové podmienky. Snáď o rok, už po správnosti, tento darček zopakuje...

Kvôli COVIDu sa registrácia na prvý apríl nezatvárala po pár sekundách. Trvalo to pár dní... avšak s blížiacim dátumom sa vertikálne orientovaní bežci začali ozývať, žiaľ už bezúspešne. Na poslednú chvíľu sme pribrali iba pár tých, ktorí mali schopnosť zamiešať karty na prvých miestach. Z limitu 200 pretekárov nakoniec aj tak vyštartovalo iba 185 a z toho 40 nestihli časový limit - tento rok 1:52 hod. Trať "tatranského cezpoláku" bola pôvodná, s dĺžkou 7km a 1400m prevýšením.

Dorazila veľmi schopná konkurencia, pre niekoho to bol vrchol vrchárskej sezóny. Ostré tempo po štarte viacerí prepískli. Najlepší si to však postrážili a až neskôr to rozbalili. Historicky víťaz všetkých ročníkov Jozef Hlavčo určite dobre vedel o svojej aktuálnej forme. No asi nečakal, že trhne svoj traťový rekord o takmer minútu a pol a lízne magickú happy hour. Vyhral s prehľadom za 1:00:55. Druhý skončil Poliak Marcin Rzeszotko (1:03:45) a tretí Andrej Paulen (1:06:43), ktorý ešte pred záverečným výšvihom sa dral s Mirom Hraškom (1:07:21). Ocenený bol aj piaty Jakub Šiarnik (1:07:31), šiesty Matúš Danko (1:07:47) a siedmy Patrik Milata (1:10:32).

Medzi ženami to mala minuloročná víťazka Marianna Jagerčíková jednoduchšie. Na štart nenastúpili dve favoritky z Poľska - Megi Kozielska a Miska Witowska. Megi drží ženské CR za 1:13 a Miska vyhrala pred dvomi rokmi za 1:19. Marianna priebežne zvyšovala náskok a neskôr vyhrala s odstupom viac ako 4 minúty (1:18:56). Kvalitný čas (1:23:04) dosiahla aj druhá Rebeka Rizmanová a tretia Poľka Katarzyna Fraczysta (1:24:07). Pódium doplnili ďalšia Poľka Katarzyna Jakiela (1:25:49), piata Jana Pialová (1:27:38), šiesta Barbora Němcová (1:29:33) a siedma Barbora Mayerová (1:29:51). Celkovo 24 žien dobehlo v stanovenom časovom limite.

V kategórii Muži 40 dobehli na bedňu už tiež dobre známe mená. Vyhral Ján Ďurmek (1:09:19) pred Poliakom Piotrom Biernawskim (1:10:06) a maďarskou 52-ročnou legendou Csaba Nemeth (1:12:19). Na vyhlásenú TOP 5 ešte dobehli štvrtý Poliak Dawid Atanasow (1:12:56) a Peter Dodok (1:16:22).

Preteky hodnotíme úspešne, vzhľadom ku výbornej atmosfére od štartu cez tombolu až po afterku. A taktiež sme radi, že Tatranská Horská Služba - DZ nemusela počas akcie zasahovať pri žiadnych ťažkých úrazoch. Túto tradíciu si zachovajme aj pre Ultra, ktorú odštartujeme o 2 týždne - 22.8.2020.

Ďakujeme všetkým za priazeň a sponzorom za podporu: Dynafit, Salewa, Mesto Vysoké Tatry, Prešovský samosprávny kraj a InMountain Physio.

30.júla 2020, 16:00 

Ahoj pretekári! 

1) Z dôvodu vládnych opatrení okolo COVIDu, prosíme dodržiavať hygienické pravidlá určené organizátormi. Počas registrácie použiť dezinfekčný prostriedok, zákaz podávania rúk a doporučujeme použiť ochranu tváre a udržiavať odstup. V prípade príznakov ochorenia je potrebné opustiť toto miesto.

2) Nie je nám umožnené použiť klasickú formu občerstvovacej stanice, preto si nezabudnite vodu po ceste hore. V cieli sú pripravené balené vody a tyčinky. Obed sa bude vydávať klasickou formou. Ďakujeme za pochopenie!

Dear athletes!

1) Due to government COVID restrictions, follow rules of organizers. During the registration use disinfectant, no shake hands and we recommend to use face protection and keep your social distance. In the case of a person with symptoms of the COVID disease, it is necessary to leave this place.

2) We are also not allowed to use the classic form of a refreshment point, therefore do not forget the water on the way up with. Bottled water and energy bars will be distributed at the finish line. Lunch will be served in the casual version at the hotel. Thank you for understanding!

10.apríla 2020, 16:00


ŠTARTOVNÁ LISTINA bežcov Tatranskej Šelmy Vertical & Ultra 2020!

Štartovné čísla 1 - 10 sú favoriti, na základe predošlých výsledkov.

Štartovná listina bude kompletná až po úhrade všetkých platieb.

 

26.marca 2020, 20:00

 

Každý štartujúci obdrží okrem iného aj limitovanú edíciu bežeckého trička DYNAFIT!

22.marca 2020, 12:00

Tohtoročné plagáty 

Tatranská Šelma Vertical & Ultra 2020

15.marca 2020, 22:00

Chmúra pominie a beh ťa neminie!

Zamarkuj si oba augustové termíny📌

Registrácia začína na prvý apríl...

31.decembra 2019, 11:00

Zákon skracovania traťových limitov pokračuje aj v roku 2020! 

Vertical 1:52 hod a Ultra 9:59 hod.

Zato navýšime počet ocenených na TOP7 v hlavnej kategórii MUŽI a ŽENY a TOP5 v kategórii MUŽI"40".

Neostáva nič iné iba začať poriadne trénovať!


14.augusta 2019, 16:00


ULTRA: Pripomíname, že občerstvovačky budú bez plastových pohárov! Umelý komfort nečakajte. V povinnej výbave je akákoľvek nádoba na vodu. Doplnenie tekutín prebehne čerpaním z pripravených bandasiek. Voda, ionťák, redbull, cola, tatratea ... 

1.augusta 2019, 11:00

8° Tatranská Šelma Vertical 2019

Koniec júla patrí vo Vysokých Tatrách prestrelke najlepších bežcov-vrchárov zo Slovenska a okolitých krajín. Tento rok tomu nebolo inak a kvalita dorazila vo všetkých troch kategóriach. Inak však to bolo na trati, po ktorej sa bežalo...

Po druhý raz v osemročnej histórii bol cieľ skrátený a umiestnený do nižších polôh. V roku 2012 sa bežalo po "Nos" do výšky 2300m kvôli nízkej viditeľnosti a námraze, hore totiž mrzlo a chodník bol zaľadnený. Tento rok bol cieľ ešte nižšie na "Maximiliánke" (1530mnm). Už ráno pred štartom o 8:30 začalo pršať, v okolí padli prvé blesky a zo západu sa hnala búrka s nebezpečnou intenzitou. Rozhodnutie skrátiť padlo tesne pred štartom, pochopiteľne s nevôľou u niektorých petekárov. Nakoniec búrka Slavkáč obišla. No v ten istý deň na bežeckých pretekoch v južnom Tirolsku trafil jednu zo štartujúcich blesk. Po prevoze vrtuľníkom do nemocnice zraneniam podľahla. U nás bude vždy prvoradá bezpečnosť účastníkov a organizátorov.

Skrátením trate sa musel každý preštelovať na tretinový čas. Vzdialenosťou polovica (cca 3,5km) ale prevýšením len tretina, necelých 500 výškových metrov. Hneď po štarte striekal každému z uší laktát. Predošlý víťaz Jozef Hlavčo vypálil ako z dela spolu s ostatnými. Nakoniec opäť vyhral v čase (21:03). Len 3 sekundy za ním dobehol Andrej Paulen (21:06) a Miro Hraško tretí ešte o polminútu neskôr (21:39). Ďalej sa zoradili skialpinisti štvrtý Danko (21:39), piaty Fraňo (22:08) a šiesty Šiarnik (22:48). Medzi nich sa vliepal prvý veterán Ján Ďurmek (22:29). Pódium štyridsiatnikov doplnil Poliak Biernawski (24:38) a Čech Žajdlík (24:58).

Opäť silnú konkurenciu medzi babami ešte viac vyzdvihla Marianna Jagerčíková, prvý krát štartujúca vo Verticali na Slovensku. Svoju dominanciu potvrdila a pri absencii rekordérky Megi Kozielskej pohodlne zvíťazila s časom (25:58). Striebro a bronz brala mladá Maďarka Osi Eszter (27:34) a Poľka Katarzyna Fraczysta (28:16). Mimo pódia boli ešte ocenené štvrtá Slovenka Rizmanová (28:20) a piata Poľka Krowicka (28:25). Po vyhlásení ešte nasledovala bohatá tombola.

Napriek okolnostiam hodnotíme aj tento ročník "Slavkáča" za vydarený, nakoľko nedošlo ku žiadnym ťažším úrazom (afterparty vynimajúc). Pevne veríme, že tomu tak bude aj o 2 týždne na "Magistrále". Všetko je prichystané, takže sa tešíme na stretnutie a na podané kvalitné výkony.

Ďakujeme všetkým bežcom a divákom za priazeň, sponzorom (Dynafit, Sportrysy, Salewa, Sport 2000) a partnerom (Prešovský samosprávny kraj, Tatranský Národný Park) za podporu.

27.júla 2019, 18:00

Tatranská Šelma Vertical - VÝSLEDKY

Skrátená trať 3,5km/480m+ z dôvodu blízkych búrok. 

Cieľ bol na Vyhliadke tzv. "Maximiliánka" (1530mnm).

17. júla 2019, 15:00

Pusť si video (40s.) z trate Verticalu a pripomeň si profil: 

6,9km/1420m+

Limit pre tento rok je 1h54min!

1. júla 2019, 19:00

Bežecké triko Dynafit s profilom trate Vertical a Ultra dostane každý účastník pri prezentácii a kľudne v tom môže hneď odbehnúť svoje životné preteky.

19. marca 2019, 13:00

Spôsob registrácie

V minulom roku trvala registrácia presne 22 sekúnd, záujem o štart niekoľko násobne prevyšoval náš kapacitný limit - (200 pretekárov na Vertical a 200 pretekárov na Ultra). Rýchle prsty sú síce transparentná ale nie úplne najšťastnejšia varianta. Systém prihlasovania sme preto zmenili.

Registrácia na Tatranskú Šelmu Vertical & Ultra 2019 bude otvorená 10 dní a prebehne od 1.4. do 10.4. 2019. 

Po uplynutí tejto doby sa vysoká úroveň a kvalita na štarte zaručí výberom 100 najlepších bežcov. Zvyšných 100 miest je priestor pre ostatných prihlásených, ktorí sa vylosujú. 

V prihlasovacom formulári preto každý, okrem iného, uvedie svoj najlepší čas na Šelme v minulosti, príp. iný bežecký výsledok, ktorý môže zavážiť. To platí pre Vertical i Ultra, bezo zmeny.

Štartovná listina bude následne zverejnená 15.4.2019, kedy každý obdrží správu o ďalšom kroku.

Podrobnejšie informácie o oboch pretekoch nájdete v Propozíciách.

17. decembra 2018, 13:00

REGISTRÁCIA bude otvorená 10 dní a prebehne od 1.4 - 10.4.2019. Viac informácii o výbere "limitných" 200+200 nájdete v PROPOZÍCIÁCH!

24.septembra 2018, 11:00

Mega videááá z VERTICALu a ULTRA 2018!!!

20.augusta 2018, 00:00

Kompletné Ultravýsledky aj s priebežným časom v polovici trate na Hrebienku.

12.augusta 2018, 17:00

ULTRA: Pripomíname, že občerstvovačky budú bez plastových pohárov! Umelý komfort nečakajte, preto sa na to dostatočne pripravte. Nájdete však pumpy na vodu pre rýchlu obsluhu.

6.augusta 2018, 14:00

ULTRA: Po pár zmenách v menách, štartovná listina!

Prípadne ďalšie zmeny je možné urobiť max. do zajtra, t.j. utorok 7.8.2018.

        1. augusta 2018, 23:00


VERTICAL: Ďalšie kolo doživotných profiloviek (viac než 1500) z Verticalu nájdete v Galérii.

31. júla 2018, 00:00

VERTICAL: Výkony veľmi kvalitné, ale rekord ODOLAL!
Výsledky Vertical 2018 TU <--

26.júla 2018, 23:00


VERTICAL: Prezentácia zajtra od 18°°-20°° vo Švajčiarskom dome - sherpa caffe. Následne v sobotu ráno od pol 7 v mieste štartu.

https://goo.gl/O0kHcs

22.apríla 2018, 23:00

Registrácia je ukončená, limit je naplnený! Štartovať umožníme už len pár tým, ktorí majú ambície skončiť v TOP 5 a individuálne nás skontaktujú. Ďakujeme za záujem a tešíme sa na stretnutie!

11.apríla 2018, 17:00

Druhé kolo registrácie práve začalo (11-21.4.2018). O zvyšné miesta sa pobijú tí najlepší. Prajeme veľa šťastia!

7.apríl 2018, 21:30

*UPDATE ku Vyhláseniu ohľadom Registrácie na Vertical&Ultra

Obrovský záujem o naše preteky nás milo prekvapil. Prihlasovací formulár sme boli nútení stiahnuť prakticky okamžite po spustení. Nečakali sme byť vystavení náporu zhruba 2000 pretekárov. Z toho usudzujeme nasledovné.

V roku 2019 sa systém prihlasovania odlíši vo veľkej miere. Bude založený primárne na dosiahnutých časoch z predošlých ročníkov. Kto ešte neštartoval na žiadnej Šelme, uvedie svoje 2 najhodnotnejšie výsledky za posledné 2 roky, najlepšie z porovnateľných pretekov. V žiadnom prípade nechceme narušiť vysokú latku kvalitných pretekárov na štarte. Preto polovica a teda 100 miest, bude vyčlenených pre tých najlepších. Otvorenosť pretekov však chceme demonštrovať lotériou. Zvyšných 100 miest vylosujeme z tých, ktorí svoju formu musia ešte doladiť. V prípade záujmu vysoko prekračujúce organizačné limity, tento spôsob funguje aj na viacerých pretekoch vo svete. Toľko ku budúcnosti.

Hoci v tomto roku stále platí a faktom ostáva, že preteky sú "pankáčske", sme presvedčení, že najtransparentnejšou voľbou je elektronická registrácia. Z titulu striktného množstva 200+200 je pochopiteľné, že štartovať nemôže každý.

Všetci, ktorí stihli úspešne odoslať prihlasovací formulár obdržali potvrdzovaciu správu. Po týždni párovania platieb zverejníme aktuálnu štartovnú listinu. Druhé kolo registrácie sa spustí v stredu 11.4 a bude trvať 10 dní. Pre každý pretek je ešte stále priestor pár desiatok štartujúcich. V tomto období už nebudú hrať hlavnú úlohu rýchle prsty ale skúsime si typ prihlasovania z budúceho roku. Prihlasovací formulár bude doplnený o novú kolónku "Výsledky". Následne do konca apríla bude výhradne na organizátoroch aby určili zvyšných štartujúcich. Rezervu pár miest pre ďalších dobrých pretekárov si organizátor môže nechať aj na poslednú chvíľu. Nikto z TOP 10 z predchádzajúcich ročníkov ale aj ostatné známe esá sa preto nemusia báť o svoje miesto na štarte ani v tomto roku. Vždy nám pôjde v prvom rade o kvalitné štartovné pole a bezkonkurenčné výkony. Toto sú tvrdé tatranské cezpoláky a nie skyrunning po krtincoch :-)

Tým, ktorým to tento rok nevyjde držíme prsty na ostatných pekných pretekoch v kalendári.

Ostatným gratulujeme a tešíme sa na stretnutie!

1. apríla 2018, 0:20

Za 22 sekúnd bolo HOTOVO! Šťastlivci sa nájdu na zozname, keď preriedime viacnásobných klikačov. O prípadnom ďalšom pokračovaní registrácie budeme včasne informovať. Ďakujeme za záujem!

29. marca 2018, 13:00

Po každoročný maximálny laktát sa chodí na Slavkáč... prídeš si poň, či kašleš mu naň?


26. marca o 11:00

Ešte päť dní máte na rozmyslenie. Registrácia sa blíži, je tu čo nevidieť! 

#countdown #tatranskaselma

TIC-TAC

20.marca o 20:00

Zmena zázemia ULTRA!!!Všetko sa bude nachádzať na novom mieste v Hoteli Magura. Lepší komfort, menej asfaltu, všetci nakope :-) 50km/3000m+

12.marca o 8:00

Zbytok sezóny dobeháš v tomto triku zo Slavkáča aj Ultra. 

27. júla o 14:00

Slavkovský štít je najexcentrickejší bod Vysokých Tatier, spod ktorého zároveň aj vyteká obľúbená a jedinečná TATRANSKÁ MINERÁLKA.

27.júla o 12:00

Pitný režim je na ceste hore.

Volko by mal radosť.

Vyštartovali okázalo z boxov 🥊

4.apríla 2017 o 23:00

Šelma Vertical tiež na seba dlho nenechala čakať - limit 200 pytliakov.
Nastal čas zhadzovania prebytočných gramov.
Lov sa môže začať.

3.apríla 2017 o 23:00

Šelma Ultra hlási plné brucho.
Nažrala sa doslova za pár minút!
Podrobnosti v Štartovke a FB.

1. apríla 2017 o 10:00

Registrácia je dočasne pozastavená, limit je naplnený!
Do utorka, 4.4.2017 počkáme na priradenie platby ku iniciálom pretekára a prípadne otvoríme registráciu opäť.

1. apríla 2017 o 0:00

Odbitou polnocou všetky registrácie prijímame s otvorenou náručou. V pondelok 3.4. 2017, po prvých priradených platbách vydáme štartovnú listinu.


20. decembra 2016 o 10:00

Bokom všetky žarty...

REGISTRÁCIU na Tatranskú šelmu Vertical&Ultra 2017

spustíme "na 1. apríl" !!!

25.júla 2016 o 10:00


Množia sa dotazy ohľadom predaja štartovného a prenechania miesta na štarte. Bohužiaľ týmto spôsobom to nie je možné. Evidujeme zoznam náhradníkov, ktorí sa síce neskoro ale oficiálne prihlásili a priebežne sa posúvajú nad "čiaru". V prípade, že kvôli zdravotným či iným dôvodom nemôžete v sobotu na Verticale alebo o mesiac na Ultra vyštartovať, kontaktujte nás emailom. Predídeme zbytočne kolíziam. Pre zmeny v štartovke je deadline streda, 27/7.